5S NEDİR?

5S NEDİR?

5S NEDİR?

“5S” terimi Japonca’da “Seiri”, “Seiton”, “Seiso”, “Seiketsu” ve “Shitsuke” kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve işyerlerinde verimliliği ve etkinliği arttırmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, işyerinde düzeni ve temizliği sağlamak, çalışanların verimliliğini arttırmak ve işyerinde sürekli gelişme sağlamak için kullanılır.

1

“Seiri” kelimesi, işyerinde gereksiz eşyaların atılmasını ve sadece gerekli olan eşyaların kullanılmasını içerir. “Seiton” kelimesi, işyerinde her şeyin yerini bilen bir sistem oluşturmak ve bu sistem üzerinden çalışılmasını sağlamak anlamına gelir. “Seiso” kelimesi ise, işyerinde sürekli olarak temizliğin yapılmasını ve çalışanların çalışma alanlarını temiz tutmalarını içerir. “Seiketsu” kelimesi ise, işyerinde ortak bir estetik ve düzeni sağlamak ve bu estetik ve düzenin sürdürülmesini sağlamak anlamına gelir. Son olarak, “Shitsuke” kelimesi ise, çalışanların 5S yöntemini sürekli olarak uygulamalarını ve bu yöntemlerin bir alışkanlık haline getirilmesini sağlar.

2
3

5S yöntemi, işyerlerinde verimliliği ve etkinliği arttırmak için çok popüler olan bir yöntemdir ve özellikle Japonya’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem, işyerinde düzeni ve temizliği sağlamak ve çalışanların verimliliğini arttırmak gibi birçok faydası vardır.

4
5

Bu yazı; OMD Holding Adamaksan & Kaizen Okulu & Verimlilik Enstitü personellerinden Uğur DURUK’un  katkılarıyla yazılmıştır.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *